Projekty Doradcze

Przedsiębiorstwa

Dostawcy IT

Inwestorzy IT

Projekty Edukacyjne

Szkolenia

Wydawnictwo

Branża Maszynowa

Producenci produktów złożonych, takich jak: pojazdy, maszyny i urządzenia wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemu klasy ERP. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie monitorować stan maszyn. Potrzebny jest zatem dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje. Kontrola jakości w tej branży powinna odbywać się na każdym etapie procesu technologicznego: od momentu wejścia surowca do zakładu, aż po reklamacje.
Case Study
PRZEDSIĘBIORSTWO O PROFILU PRODUKCYJNYM
PROJEKT: SYSTEM KLASY MES
Zakres usług BPC:
  1. Analiza rozwiązań informatycznych dostępnych na rynku polskim pod kątem dostosowania do wymagań przedsiębiorstwa;
  2. Weryfikacja kompetencji dostawców;
  3. Zarekomendowanie rozwiązań oraz firm wdrożeniowych;
  4. Organizacja prezentacji systemów w siedzibie przedsiębiorstwa.

W przedsiębiorstwie działa obecnie 6 linii montażowych, składająca się z 20 maszyn. W zakładzie produkowane są układy kierownicze oraz hydrauliczne do samochodów osobowych. Miesięcznie wytwarzanych jest ponad 100 tys. produktów, a na jednej zmianie produkowanych jest 540 sztuk komponentów, które składają się z około 115 elementów. W dziale montażowym zatrudnionych jest obecnie 300 osób. Aktualnie przedsiębiorstwo realizuje planowanie produkcji w arkuszach Microsoft Excel. Wykorzystywany jest również system, który rejestruje komponenty na wejściu i wyjściu. Od połowy linii montażowej wprowadzony został także system kodów kreskowych. Decydenci wskazywali na konieczność wdrożenia systemu klasy MES w zakresie obliczania wskaźników OEE, monitorowania i analizy przestojów z możliwością rozwijania rozwiązania o kolejne moduły funkcjonalne. Ze systemu korzystać ma 10 osób: dyrektor produkcji, kierownik produkcji i leaderzy poszczególnych grup montażowych.

W przedsiębiorstwie stosowane są maszyny hydrauliczne, CNC, tokarki oraz punkty/stanowiska montażowe (mające możliwość korekcji pracy monterów). Maszyny posiadają czujniki, oparte o sterowniki PLC firmy Siemens. W zakładzie przeważają nowe maszyny (z 2013 roku), jednak są i urządzenia z lat 80-tych. Decydenci wymagają, aby rozwiązanie MES miało możliwość rozwoju o kolejne moduły. W pierwszej kolejności decydenci będą chcieli rozszerzyć system o zarządzanie jakością, BPM, zarządzaniem reklamacjami. W dalszej kolejności mowa również o systemie CMMS.

Główne wymagania względem systemu klasy MES:
 
« Powrót
Branża Spożywcza Branża Farmaceutyczna Tworzywa Sztuczne Branża Metalowa Branża Maszynowa Transport Retail Hurtownie
Copyright 2007 – 2022 © Prawa autorskie do strony internetowej oraz jej zawartości przysługują
wyłącznie BPC GROUP POLAND Sp. z o.o. i chronione są przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Polityka Prywatności Grupy BPC
Zapoznałem się
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie
oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności Grupy BPC.